5 sygnałów świadczących o tym, że kandydat nie jest pewny siebie.

Pewność siebie jest jedną z kluczowych cech dobrego menadżera. Zatrudniając kogoś na tak odpowiedzialne stanowisko, powinieneś być przekonany, że osoba ta poradzi sobie w pracy. Kandydaci zawsze wysyłają jakieś sygnały świadczące o ich pewności siebie bądź jej braku. Oto kilka z nich.

#1 Zgoda absolutna
Gdyby każdy się z nami we wszystkim zgadzał, świat byłby idealny, prawda? Niestety nie na rozmowie kwalifikacyjnej. Jeśli zauważasz, że kandydat bezrefleksyjnie przytakuje na każdą twoją tezę, nawet gdy stoi ona w sprzeczności z poprzednią, znaczy to najprawdopodobniej tyle, że nie ma własnego zdania, uważa je za mało istotne lub boi się je wyrazić. Tak czy owak – brakuje mu pewności siebie.

kiedy kandydat nie jest pewny siebie

#2 Mówienie na życzenie
Niektórzy kandydaci sprawiają wrażenie, jakby ich nadrzędnym celem nie było uzyskanie pracy, tylko uszczęśliwienie rekrutera. Rzecz w tym, że to nie zawsze idzie ze sobą w parze. Gdy twój rozmówca na spotkaniu rekrutacyjnym mówi ci tylko to, co wydaje mu się, że chciałbyś usłyszeć, to albo jest niepewny siebie, albo ma problem ze szczerością. W obu przypadkach nie kogoś takiego szukasz na stanowisko menadżera.

kiedy kandydat nie jest pewny siebie GB-recruitment

#3 Oni temu winni
Nikt nie lubi być pytany o swoje porażki, ale osoba, która ma zarządzać ludźmi, powinna umieć wziąć pewne rzeczy na klatę. Kandydat, który wszystkie swoje niepowodzenia tłumaczy czynnikami zewnętrznymi i na wszystko ma usprawiedliwienie, nie będzie dobrym menadżerem. Każdy popełnia błędy, lecz nie każdy potrafi się do nich przyznać, a to ważna umiejętność, świadcząca o świadomości tego, że w życiu i biznesie nie chodzi o to, by być idealnym.

Jak sprawdzić kandydata na rozmowie kwalifikacyjnej

#4 Człowiek sukcesu
Jeśli odnosisz wrażenie, że dokonania, którymi chwali się kandydat, w istocie wcale nie są tak ogromne, to wiedz, że coś jest nie tak z jego pewnością siebie. Bynajmniej nie dlatego, że lubi się przechwalać. Wręcz przeciwnie – nie wierzy, że to, co do tej pory osiągnął, może być wystarczające do tego, by dostać dobrą pracę. I zaczyna się koloryzowanie sukcesów, po to byś spojrzał na niego łaskawszym okiem. Niestety nie tędy droga na rozmowie kwalifikacyjnej.

#5 Luki w samoświadomości
Pewność siebie zwykle idzie w parze ze świadomością swoich mocnych i słabych stron, umiejętnością nazywania sukcesów i wskazywania czynników, które doprowadziły do jakiejś porażki. Jeżeli kandydat na rozmowie o pracę nie potrafi przedstawić konkretnych, merytorycznych informacji na temat swoich osiągnięć i uczciwie przyznać, jakie obszary zamierza doskonalić, to jest to kolejny znak, że jego pewność siebie pozostawia nieco do życzenia. Uwzględnij to, zanim podejmiesz decyzję co do jego zatrudnienia.

pewność kandydata na rozmowie kwalifikacyjnej

Każda z omówionych postaw może być związana z tzw. syndromem oszusta, czyli przekonaniem, że tak naprawdę nie zasłużyłem, by być tu, gdzie jestem, i w związku z tym muszę coś udawać, by się nie zdradzić. Więcej o tej przypadłości i sposobach na nią opowiemy w kolejnym tekście. Zapraszamy!

A jeśli chcesz skuteczniej rekrutować pracowników na stanowiska menadżerskie, zgłoś się do nas. Znamy się na tym!

Masz pytania?
Chętnie rozwiejemy wszelkie wątpliwości

Wypełnienie formularza oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie przez nas, podanych w formularzu danych osobowych w celu udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie i w zależności od treści zapytania przedstawienia oferty. Tutaj dowiesz się kim jesteśmy i jak przetwarzamy Twoje dane