Praca zdalna – zalety i wady

Ten rok przyniósł sporo zaskoczeń dla każdej branży. Wszyscy musieli wyjątkowo szybko dostosować się do zmian, tym samym decydując się na działania online. Niektórych to zadanie przerosło, inni wyjątkowo dobrze odnaleźli się w wirtualnym świecie i odkryli nowe biznesowe możliwości. 

Jedną z takich pozycji na rynku pracy są zlecenia polegające na usługach typu remote, tj. szkolenia, marketing, copywriting zdalny, rekrutacje, a nawet fitness – co dotychczas wydawało się abstrakcją.

Zrobiliśmy mały researching i doszliśmy do pewnych wniosków (pewnie nie my jedni). Na rynku pojawiło się mnóstwo ofert osób lub firm, które niekoniecznie dobrze realizują powierzone im zadania. Nie mają doświadczenia lub nie rozumieją danej branży, ale bardzo chcieli sprostać obecnej rzeczywistości. Nie mamy nic przeciwko podejmowaniu prób w nowych dziedzinach, jednak zalecamy większą czujność wśród Zleceniodawców oraz większe zaangażowanie w doskonalenie swoich umiejętności Zleceniobiorców, aby nie doprowadzić do ogromnego spadku jakości usług na rynku. 

praca zdalna

Zalety pracy zdalnej

Zdecydowanie pozytywnym aspektem pracy zdalnej jest oszczędność czasu, ponieważ nie traci się cennych minut (a czasem nawet godzin) na dojazd do pracy. Jeżeli nie ma zaplanowanych spotkań online, można spędzić dzień w ulubionych dresach, dzięki czemu czuć się swobodnie i komfortowo. Dla niektórych dużym plusem okazuje się również praca w samotności – potrafią się lepiej skupić, nic ich nie rozprasza, nikt o nic nie prosi. 

Wady pracy zdalnej

Korporacje, średnie, małe i mikro przedsiębiorstwa – kto może, ten pracuje zdalnie. Firmy zarekomendowały home office lub ustaliły dyżury. Jednak, czy praca zdalna na pewno jest odpowiednia dla każdego? Minęła pierwsza euforia i…nastąpił znaczny spadek wydajności. Brak kontroli okazał się dla niektórych pracowników powodem do odpuszczania pracy. Dom spowodował, że ich motywacja spadła. Nawyk wychodzenia do pracy przestał być powtarzalny, przez co mózg znacznie się rozleniwił. W wielu domach rodzice dzielą również własną pracę z opieką nad dziećmi, co niejednokrotnie bywa ekstremalnie trudne. I samotność – pomijany, a jakże ważny element. Wśród współpracowników bywają osoby samotne, dla których wyjście do pracy stanowił jedyny kontakt z ludźmi. 

Czytaliśmy w artykułach prasowych online, że gdy wszystko wróci do „normy”, wiele firm zamierza kontynuować pracę zdalną. Zapewne w niektórych sektorach już teraz jest to opłacalne, jednak patrząc globalnie, zarządzanie rozproszonym zespołem ludzi o różnych temperamentach jest niebywale trudne i uważamy, że wielu pracodawców mimo wszystko zdecyduje się na powrót pracowników do biura. 

Chciałbyś poprawić jakość pracy i wydajność swojej organizacji?

Zachęcamy do zainteresowania się ofertą naszych szkoleń zamkniętych, dostosowanych do potrzeb Twojej organizacji, tj. Akademia Managera, Team Building – budowanie trwałych relacji w zespole oraz Supporting (szkolenie organizowane tylko w formie stacjonarnej w siedzibie firmy).

Artykuł powstał we współpracy z Jobsora.

Masz pytania?
Chętnie rozwiejemy wszelkie wątpliwości

Wypełnienie formularza oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie przez nas, podanych w formularzu danych osobowych w celu udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie i w zależności od treści zapytania przedstawienia oferty. Tutaj dowiesz się kim jesteśmy i jak przetwarzamy Twoje dane