Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Nadszedł czas na zmiany. Stałeś się aktywnym poszukiwaczem nowych wyzwań. Powodów może być wiele. Wypalenie zawodowe, przewartościowanie swojego życia, chęć spróbowania swoich sił w innej branży lub znalazł Cię headhunter i zaproponował ciekawą ofertę. Niezależnie od tego, z jakiej perspektywy zaglądasz na ten proces, warto wiedzieć, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej

Poszukiwanie pracy to długoterminowy proces. Czasem od razu trafi się oferta, ponieważ mamy szczęście, ale z reguły jest to czasochłonne. Zwłaszcza w przypadku stanowisk średniego i wyższego szczebla zarządzania. Z każdą zainteresowaną osobą trzeba przeprowadzić rozmowę, wykonać testy, zweryfikować kompetencje. Jeżeli chętnych na dane stanowisko jest więcej, proces automatycznie się wydłuża. W ostatnich tygodniach dodatkowym, utrudniającym działania, elementem jest dynamicznie zmieniający się rynek pracy, znacznie szybciej niż miało to miejsce dotychczas, stąd zapewnienie sobie stabilizacji i cierpliwość w czasie szukania pracy, są wskazane.

Czego oczekują pracodawcy?

Zaangażowania. 

Zauważamy pewną powtarzającą się regułę – niezależnie od stanowiska, na jakie aplikują kandydaci – jeżeli potencjalnemu pracownikowi zależy na pracy, starannie przygotowuje swoje CV oraz bardzo często dołącza List Motywacyjny, nawet jeśli ogłoszenie tego nie wymaga. Osoby, które szukają pracy, „bo muszą”, najcześciej w ten sam sposób podchodzą do stworzenia swojej zawodowej wizytówki, jaką jest życiorys. Podobne tendencje zauważyliśmy wśród osób, które są ciekawe, co można im zaoferować (Direct Search), ale w tej danej chwili nie mają silnej potrzeby zmiany pracy – wtedy również nie przykładają specjalnej wagi do skonstruowania ciekawego dokumentu. W przypadku tych drugich najcześciej jednak samo doświadczenie i krótki opis profilu osobistego robią na tyle duże wrażenie, że rekruterzy przymykają oko na wizualną część życiorysu.

Gdy kandydat ewidentnie podchodzi do procesu rekrutacyjnego lekceważąco, a CV pozostawia wiele do życzenia, osoby rekrutujące nie traktują takiego zgłoszenia poważnie. 

Co Pan/i wie o naszej firmie?

Wciąż zdarzają się osoby, które po wysłaniu zgłoszenia i otrzymaniu zaproszenia do dalszego procesu, nie zapoznały się z profilem firmy. Bywa tak, że jako rekruterzy zadajemy pytanie o pomysły względem rozwoju organizacji z wykorzystaniem możliwości i narzędzi dostępnych na proponowanym stanowisku, a kandydaci dopytują, czym właściwie zajmuje się firma, ponieważ myśleli, że zostaną o tym poinformowani podczas rozmowy rekrutacyjnej. Takie podejście od razu dyskwalifikuje kandydata i świadczy o zupełnym braku zaangażowania. Jeżeli już na tym etapie pracownik nie podjął minimalnego wysiłku, żeby zapoznać się z branżą, nie ma żadnej gwarancji, że będzie mu się chciało pracować w naszej firmie w przyszłości i skrupulatnie realizować powierzone zadania.

Bądź szczery

To prosta droga do zdobycia wymarzonego stanowiska pracy. I celuj wysoko. Wyżej niż myślisz, że masz predyspozycje. Lepiej negocjować stawkę i zakres obowiązków z wyższej półki niż obniżać swoje kompetencje i na wstępie być niezadowolonym z proponowanych ustaleń. Pamiętaj, że zawsze czeka Cię okres próbny, czasem trzymiesięczny, czasem roczny, niemniej przez kilka do kilkunastu miesięcy jesteś pod baczną obserwacją. Zarówno Ty, jak i Twój przełożony musicie się dobrze poznać i dopiąć pewne sprawy organizacyjne. Wiele rzeczy wychodzi bowiem tuż po zatrudnieniu. Bądź szczery z tym, jakie masz wymagania i oczekiwania wobec siebie i firmy. Zapytaj, czy to, co chciałbyś osiągnąć w danej organizacji, jest możliwe i w jaki sposób mógłbyś to zrobić.

Social Media

W dzisiejszych czasach stworzenie wizytówki na portalu LinkedIn znacznie ułatwia i przyspiesza proces rekrutacyjny, buduje zaufanie, potwierdza kompetencje. Dodatkowa aktywność również pozytywnie wpływa na wynik procesu rekrutacyjnego. Obecnie nazywa się to budowaniem marki osobistej. I rzeczywiście, wielu rekruterów przyznaje, że pierwsza czynność, jaką wykonują po otrzymaniu CV, to weryfikacja Social Mediów. Niestety i te nie najlepsze zdjęcia oraz wpisy również są widoczne, warto mieć to na uwadze, aplikując do nowych firm.

Dress code

Wciąż wiele firm ma obowiązkowy dress code, nawet jeżeli rozmowa została przeniesiona do online (Zoom lub Skype), wypada zapoznać się z obowiązującymi w danej organizacji zasadami. Niedostosowanie się do nich może zostać odebrane lekceważąco. 

Powodzenia! 

Czeka Cię duża zmiana? Chciałbyś, żebyśmy przygotowali Cię do ważnej rozmowy? Zrobimy to z największą przyjemnością! 🙂

Masz pytania?
Chętnie rozwiejemy wszelkie wątpliwości

Wypełnienie formularza oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie przez nas, podanych w formularzu danych osobowych w celu udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie i w zależności od treści zapytania przedstawienia oferty. Tutaj dowiesz się kim jesteśmy i jak przetwarzamy Twoje dane