Efekty udanego procesu rekrutacyjnego

Dobrze przeprowadzony proces rekrutacyjny wnosi  do organizacji wiele korzyści. Przede wszystkim – finansowe. Pomimo że jest to inwestycja, koszty szybko zwracają się z nawiązką dzięki zaangażowaniu nowego pracownika. Jest tylko jedno „ale” – skąd mamy pewność, że dany kandydat to „ten jedyny”? Przeczytaj poniższy artykuł, by rozwiać wątpliwości.

Energia grupy, współpraca, proces rekrutacyjny.

Rekrutacja to proces, który dzieli się na etapy. Każdy jest równie ważny, dlatego nie należy pomijać żadnego z nich, ani przyspieszać pewnych działań. Do najważniejszych należą: opracowanie profilu kandydata, zrozumienie potrzeb pracodawcy (naszego klienta) i poznanie kultury organizacyjnej danej firmy. 

Energia grupy

Nowo zatrudnione osoby, które na etapie rekrutacji zostały dobrze dopasowane do pozostałych pracowników w firmie (i tym samym do danej kultury organizacyjnej), razem tworzą świetny team. Wzajemna motywacja i wspólne cele sprawiają, że praca staje się lżejsza i przyjemniejsza, a zadania wykonywane są szybciej i dokładniej. 

Badanie kompetencji

Jasne, że pewnych rzeczy można się nauczyć. Jednak na samym początku, oprócz zweryfikowania, jakie umiejętności i doświadczenie posiada kandydat, badamy, czy konkretne kompetencje rozumiane w ten sam sposób, jak definiuje je nasz klient. 

Samodzielność może oznaczać:
– skrupulatne wykonywanie obowiązków narzuconych przez szefa
lub
– wychodzenie z inicjatywą, własna organizacja czasu pracy, wykonywanie zadań po zdefiniowaniu celu.
Z tego też powodu już na etapie procesu rekrutacyjnego ustalamy, czy kompetencje rozumiane są w ten sam sposób, by uniknąć rozczarowań w przyszłości.

Zmniejszenie rotacji pracowników

O przyczynach rotacji i sposobie, jak je zatrzymać, pisaliśmy w artykule dotyczącym postaw pracowniczych. To one bywają przyczyną nieprzyjemnych rozstań. Dlatego tak istotne jest, aby pracodawcy zaufali nam, gdy rekrutujemy nowe osoby do ich firmy. Skupiamy się nie tylko na informacjach zawartych w CV, ale przede wszystkim na tym, jaki stosunek do pracy mają kandydaci.

Najważniejszy jest człowiek

Podczas rozmowy rekrutacyjnej badamy wspomniane powyżej kompetencje i postawy wobec pracy. Weryfikujemy także doświadczenie i umiejętności kandydata. Czasem jednak zamykamy wszystkie notatki i przeprowadzamy mniej oficjalną rozmowę. Wtedy okazuje się, że dana osoba ma do zaoferowania znacznie więcej. Ściąga z siebie pewnego rodzaju maski, otwiera się i dopiero zaczyna dzielić się swoim doświadczeniem zawodowym i tym, co wartościowego ma do zaoferowania względem danej organizacji.

Dla większości osób rozmowy rekrutacyjne są bardzo stresujące – z tego też powodu nie potrafią „być sobą”, a starają się być „najlepszą wersją samego siebie”. Takie zachowanie powoduje, że kandydaci wypadają nieszczerze, nawet jeśli mieli dobre intencje.

Dobrze przeprowadzony proces rekrutacyjny najczęściej oznacza długoterminową współpracę, dobrą atmosferę w miejscu pracy i lojalność pracowników wobec firmy.

Szukasz Agencji Headhunterskiej? Jesteśmy do Twojej dyspozycji!

Masz pytania?
Chętnie rozwiejemy wszelkie wątpliwości

Wypełnienie formularza oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie przez nas, podanych w formularzu danych osobowych w celu udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie i w zależności od treści zapytania przedstawienia oferty. Tutaj dowiesz się kim jesteśmy i jak przetwarzamy Twoje dane