Video rozmowa o pracę – takie czasy!

Jeszcze kilka miesięcy temu video rozmowa o pracę zdarzała się tylko w nielicznych organizacjach, a w szczególności dotyczyła stanowisk zdalnych oraz osób pracujących na stanowiskach średniego i wyższego szczebla ze względu na ich częste wyjazdy delegacyjne. Dziś video konferencje stały się normą, a zdania co do ich skuteczności, są podzielone. 

video rozmowa o pracę

Często wspominanym problemem video call’a jest brak umiejętności właściwego przygotowania się do rozmowy. Zarówno rekruterzy, jak i kandydaci, sami muszą zadbać o odpowiednie miejsce: usunąć z tła elementy, które nie powinny znaleźć się w kadrze kamery, zwrócić uwagę, jak pada słońce – czyli wyeliminować wiele dodatkowych czynników stresogennych, których nie ma podczas tradycyjnego procesu rekrutacyjnego w siedzibie firmy. Dla wielu osób już samo mówienie do kamery powoduje, że bardzo się denerwują, przez co zaczynają zachowywać się nienaturalnie. Być może młodszym pokoleniom jest łatwiej, ponieważ są wychowani w cyfrowym świecie, natomiast pozostali, który przez ostatnie lata poznawali ten świat, często czują dyskomfort. Pytacie, co zrobić, żeby dobrze wypaść podczas takiej rozmowy – o tym poniżej.

1. Kadr

Ustawienie kamery to pierwsze poważne wyzwanie. Jak postawić laptopa lub trzymać telefon, żeby nie wyglądać zbyt grubo/chudo lub żeby nie uwidocznić swoich największych kompleksów (które notabene widzimy tylko my – jednak podczas rozmowy, gdy nasza miniatura pojawia się u dołu ekranu, niepotrzebnie odwraca to naszą uwagę)? Uruchom dany program jeszcze przed rozpoczęciem rozmowy właściwej. Powiedz kilka słów do samego siebie i zobacz, jak zachowujesz się przed kamerą. Powtórz ćwiczenie aż do momentu, w którym Twoje własne odbicie lustrzane przestanie odwracać Twoją uwagę. 

– Jeśli masz możliwość, ustaw kamerę laptopa dokładnie na wysokości swoich oczu.

– Jeśli biurko jest za niskie, podłóż książki lub zadbaj o inne, stabilne podłoże. Dzięki temu będziesz na równi ze swoim rozmówcą.

2. Pozbądź się własnych obiekcji

To, co podpowiada nam nasza głowa, często ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Jeśli Ty myślisz, że Twój rozmówca myśli o Tobie, że… – na pewno tak nie myśli. W tej konkretnej sytuacji (np. w trakcie procesu rekrutacyjnego) skupia się na tym, by zweryfikować interesujące go informacje. Nie patrzy, jak ułożyłeś dziś włosy i czy założyłeś zegarek, ale czy zakres kompetencji i doświadczenie zgadzają się z oczekiwaniami pracodawcy. 

3. Bądź sobą

Zakładamy, że jeśli aplikujesz na dane stanowisko, masz wystarczające kompetencje, żeby zapełnić ten wakat, lub odwagę, by stawić czoła nowym wyzwaniom. Skoro tak, nie musisz się stresować – będzie dobrze! 

4. Ubierz się wygodnie

Biała koszula z kołnierzem – w porządku, pod warunkiem, że czujesz się w niej dobrze. Jeśli na co dzień ich nie nosisz, podczas video rozmowy też nie jest Ci potrzebna. Elegancki, klasyczny T-shirt lub „polówka” sprawdzą się równie dobrze. Wyjątek stanowią sytuacje, w których firma ma sztywny dress code i koszula czy marynarka są wymagane. Jednak jeśli wiesz, że możesz postawić na wygodę, zrób to i nie czuj skrępowania. 

5. Poznaj szczegóły rozmowy

Jeśli przed rozmową masz jakiekolwiek wątpliwości, nie odkładaj tego na później. Często drugi etap procesu rekrutacyjnego zostaje odłożony w czasie ze względu na nadmiar obowiązków działu HR. Jeśli w tym czasie pojawią Ci się w głowie jakieś pytania, zadzwoń do firmy i je zadaj – to także skróci dystans pomiędzy Tobą a rekruterem, a dodatkowo będziecie mieli okazje poznać się lepiej. Tym samym wyeliminujesz także strach przed nieznanym, który równie często towarzyszy nam przed rozmowami kwalifikacyjnymi. 

6. Zadbaj o dobre nastawienie

Zamiast: “To mnie przeraża”, pomyśl: “Spróbuję czegoś nowego!”. W ten sposób kolejny raz przełamiesz swoje bariery, co także pozytywnie wpłynie na Twoją pewność siebie i zapunktuje na przyszłość. A jeśli podczas tej rozmowy coś Ci nie wyjdzie, podczas następnej będzie już tylko lepiej. I co ważne. Jeśli po rozłączeniu połączenia przypomni Ci się jakiś istotny element, o którym zapomniałeś w trakcie video call’a, wystarczy, że poprosisz o ponowny kontakt lub oddzwonisz do osoby, która Cię rekrutowała – naprawdę, możesz to zrobić. 

Nie traktuj rozmowy rekrutacyjnej zerojedynkowo – zatrudnienie lub porażka. Jest tak wiele firm, że na pewno znajdziesz miejsce dla siebie. W rekrutacji chodzi nie tylko o kompetencje i doświadczenie, ale także odpowiednie dopasowanie do kultury organizacyjnej. Pomyśl ze swojej perspektywy – chciałbyś pracować w firmie, w której czujesz się nieswojo? Pewnie nie. Dlatego nie poddawaj się, jeśli kolejna firma nie przyjmie Twojej aplikacji i spokojnie szukaj dalej, aż znajdziesz miejsce, w którym poczujesz dobrą energię.

7. Przygotuj się

Dowiedz się jak najwięcej o organizacji, która zaprosiła Cię na rozmowę. To bardzo ważne z punktu widzenia procesu rekrutacyjnego. Dzięki temu będziesz mógł wykorzystać swoje doświadczenie już podczas video call’a i zaproponować rozwiązania, które uważasz, że mogłyby być skuteczne w tej konkretnej organizacji. 

Jeśli technicznie wiesz, jak wykonywać zadania, które znajdują się w zakresie obowiązków tej firmy, opowiedz na konkretnych przykładach, jak dotychczas udawało Ci się prowadzić podobne procesy lub realizować cele. To jeden z wielu elementów, który pozytywnie wpływa na przebieg rozmowy rekrutacyjnej.

8. Notuj

Rozmowa rekrutacyjna to idealny moment także dla Ciebie. Wykorzystaj go. Jeśli chcesz o coś dopytać, dopytaj. Jeśli w trakcie video call’a coś Ci się przypomni, zanotuj, a chwilę później wyjaśnij tę kwestię. 

Wielkim plusem video rozmowy jest, że poza kadrem kamery nie widać nic więcej. Jeśli boisz się, że coś Ci umknie, zanotuj i postaw obok, pod lub nad monitorem/telefonem. To znacznie ułatwia zadanie i pomaga opanować stres. 

Mamy nadzieję, że dzięki temu krótkiemu poradnikowi ułatwimy Ci zadanie, jakim jest wirtualny proces rekrutacyjny. Wykorzystaj jego potencjał, a w przyszłości ciesz się idealnie dopasowanym do Ciebie stanowiskiem pracy!

Masz pytania?
Chętnie rozwiejemy wszelkie wątpliwości

Wypełnienie formularza oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie przez nas, podanych w formularzu danych osobowych w celu udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie i w zależności od treści zapytania przedstawienia oferty. Tutaj dowiesz się kim jesteśmy i jak przetwarzamy Twoje dane