Kandydat dobrze się sprzedał

Rozmowa rekrutacyjna. Przychodzi kandydat: dobrze ubrany, schludny, z zapleczem solidnego doświadczenia zawodowego i specjalistycznej wiedzy. Rozpoczyna się rozmowa wstępna, badamy kompetencje, weryfikujemy wspomniane doświadczenie. Świetny kandydat! Decydujemy się na zatrudnienie. I wtedy zaczynają się kłopoty…

Rozmowa rekrutacyjna z kandydatem

Większość rozmów rekrutacyjnych przeprowadzana jest szablonowo. Według powielanych przez lata pytań, czy nowatorskich (chociaż niekoniecznie trafnych) pomysłów. Zdarza się także, że za proces odpowiedzialne są osoby, które wcześniej nie pozyskiwały pracowników na stanowiska kierownicze i menedżerskie, ponieważ dotychczas ich praca skupiała się na poszukiwaniu kandydatów niższego szczebla.

Jeśli Twój potencjalny nowy pracownik doskonale zna branżę, zapewne wie, czego spodziewać się na kolejnych spotkaniach rekrutacyjnych. Wie jak zaprezentować najlepszą wersję samego siebie, a więc mówiąc wprost, wie jak się sprzedać. A menedżer menedżerowi nierówny. 

Zastanawiasz się pewnie, jak utrudnić kandydatowi zadanie rekrutacyjne i tym samym poznać go z tej właściwej strony.

Naszym sposobem na osiągnięcie sukcesu rekrutacyjnego jest nastawienie na efekt. 

Np. (pytanie do Ciebie) Jakie efekty chciałbyś, aby osiągnął menedżer, którego zatrudnisz?

Zwracamy także uwagę, by zadawane przez nas pytania na rozmowie rekrutacyjnej nie sugerowały odpowiedzi. 

Np. (pytanie do kandydata) Rozwiązuje Pan problemy szybko?

Zadajemy również pytania otwarte.

Np. (pytanie do kandydata) Proszę opowiedzieć, w jaki sposób rozwiązuje Pan problemy.

Częstym błędem popełnianym przez rekruterów jest założenie, że jeśli miło i przyjemnie się z kimś rozmawia, w ten sam sposób będzie przebiegała współpraca. Nierzadko rzeczywistość okazuje się zupełnie inna. Podczas procesu rekrutacyjnego, oprócz stworzenia solidnego profilu kandydata, trzeba zwrócić uwagę na postawy wobec pracy, które są równie ważne jak kompetencje, specjalistyczna wiedza i doświadczenie zawodowe. Wszystkie te elementy tworzą spójną całość i dają pełen obraz kandydata. Ważne jest również, aby konfrontować potencjalnego pracownika z naszymi oczekiwaniami. 

Proces rekrutacyjny jest bardzo wymagający. Oprócz posiadania wiedzy, jak technicznie go wykonać, znamy się na ludziach. Zwracamy uwagę na mowę ciała, gestykulacje i obserwujemy reakcje po zadaniu kolejnego pytania. Bywają również sytuacje, w których trzeba dać kandydatowi więcej przestrzeni i możliwości do zaprezentowania się na wybrany przez niego sposób – jeśli tego potrzebuje, udostępniamy mu tę przestrzeń. 

Powierz nam proces rekrutacyjny i przekonaj się, jak wiele dobrego może wnieść nowy menedżer do Twojej organizacji!

Masz pytania?
Chętnie rozwiejemy wszelkie wątpliwości

Wypełnienie formularza oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie przez nas, podanych w formularzu danych osobowych w celu udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie i w zależności od treści zapytania przedstawienia oferty. Tutaj dowiesz się kim jesteśmy i jak przetwarzamy Twoje dane